Kulak Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Kulak Ağrısına ne iyi gelir?

Kulak Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Kulak Ağrısına ne iyi gelir?

Kulak ağrısı birçok nedenleri olabilen ve doğal tedavi yöntemleri ağrının nedenine göre değişebilen bir ağrı şeklidir. Kulaklarımız içerisinde bulunan düzenin bazı durumlar neticesinde değişmesi ( Örneğin otit benzeri iltihaplanmalar) sonrasında oluşabilen kulak ağrısı altında birçok nedeni taşıyabilmektedir. Çocuklarda kulak ağrısı nedenleri ne baktığımızda en fazla bu orta kulak iltihabı olarak bilinen otit gelmektedir. Yetişkinlerde ise çocuklara nazaran görülme sıklığı biraz daha az olsa da azımsanmayacak kadar fazla olabilir. Kulak ağrısı nedenleri ne kısaca ve maddeler halinde bakacak olursak

Kulak Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

 1. Kulak enfeksiyonları
 2. Kulak kiri birikimi
 3. Yanlış kulak temizlemeleri
 4. Yabancı cisim kaçmaları
 5. Basınç değişimleri
 6. kulak arkasına alınan sert darbeler
 7. Diş enfeksiyonları
 8. Boğaz enfeksiyonları
 9. Bazı ağız yaraları ( iç kısımda oluşan)
 10. Farenjit


Genel olarak insanlarda kulak ağrısı nedenleri yaşanmasında bu durumlar sebebiyet vermektedir. Bu listede olanların haricinde kulak ağrısı nedenleri de mutlaka vardır fakat bu nedenler en fazla görülen nedenlerdir. Kulak ağrısına hangi bölüm bakar sorusu yaşanılan ağrılarda birçok kişi tarafından araştırılan bölümlerdendir. Genel olarak kulak ağrılarına KBB olarak bilinen kulak burun boğaz polikliniği bakar. Ağrının nedenini gerekli tetkikler sonrasında tespit edip uygun tedavi ile ağrının nedenini ortadan kaldırabilir. Kulak ağrısına ne iyi gelir konusunu ayrı değerlendirmekte oldukça fayda görmekteyiz. Bazı durumlarda doğal yollar bazı durumlarda ise ilaçlı tedavi süreci başlatılabilmektedir.

Kulak ağrısına ne iyi gelir?

Kulak ağrısına ne iyi gelir konusunu araştıran birçok insan vardır. Bazı yerlerde uzman yazılarında ilaç isimleri vermeden ilaçlar önerilmekte bazılarında ise doğal yöntemler ile ağrı dindirilmeye çalışılmaktadır. Her iki yöntemi de bilgili aile olarak ele alacak olursak

Kulak Ağrısı için ilaç

Her ağrıda olduğu gibi kulak ağrısı için ilaç kullanımı öncesinde mutlaka doktorunuzdan onay almalısınız. Kulak ağrısının altında yatan nedenini bilmeden uzman onayı olmaksızın alacağınız ağrı kesici veya kulak damlaları kulağınızda kalıcı tahribata sebebiyet verebilir. Örnek vermek gerekirse kulak kirine bağlı bir ağrı çeken birisi damla kullanımı sonrasında kulak kirini yumuşatması gerebilir. Fakat bu kişi ağrı kesici haplar kullanarak ağrıyı geçirmek ile yetinir. En doğru olanı uzmanın kulağınızı muayene ederek bakması ile olacaktır. Merdiven altı diye bilinen bazı yerlerde bilinçsizce kulak yıkaması işlemleri uygulanır. Eğer sizde otit benzeri bir rahatsızlık varsa veya kulak zarında delinme – yırtılma gibi bir durum varsa bu işlem ile oldukça zarar görebilirsiniz. Kulak Burun Boğaz uzmanları özellikle ilaçla tedavi konusunda gidebileceğiniz en doğru adrestir.

Kulak Ağrısı için doğal çözüm

Kulak ağrısı için doğal çözüm önerisi arayan insanlar genellikle ilaç kullanmaya çekinen insanlardır. Bazı pratik çözüm önerileri mutlaka olacaktır fakat doğal yollar ile ağrıyı geçici olarak dindirebiliriz. Kulak ağrısının asıl nedenini bilmeden yapılacak her uygulama yanlıştır. KBB uzmanının onayını alarak şu doğal yöntemleri kullanmanız ağrınızın hafiflemesine yardımcı olabilir.

 1. Sıcak kompressi uygulayabilirsiniz
 2. Soğan suyu damlatmak oldukça ağrınızı rahatlatabilir
 3. Sarımsak birçok hastalıkta kullanıldığı gibi aşırıya kaçmadan tüketebilirsiniz. Genellikle susam yağı benzeri bitkisel yağlarda sarımsak pişirilir. Ardından soğumaya bırakılır. Soğuma işlemi tamamlandığında 1-2 damla damlatılmak suretiyle kullanılır.

Bu verilen kulak ağrısı için doğal çözümler mutlaka doktor onayı alınarak yapılmalıdır.

Sık Sorulan Sorular

Kulak akıntısı neden olur?

Kulak akıntıları bazen banyo benzeri temizlemelerde kulağa kaçan sulardan dolayı olabilirken bazı zamanlarda ise enfeksiyon üremesi neticesinde olabilmektedir. Enfeksiyon üreme durumları genellikle iltihap akıntısı belirtileri taşımaktadır. Kulakta iç ve dış iltihaplanmalar görülebilir. Bazı durumlarda direk kulak ağrısı olarak karşımıza çıkan enfeksiyon durumları bazı zamanlarda ise boğaz veya diş ağrısı gibi de kendini gösterebilmektedir.

Kulak iltihabı ne demek?

Kulağın iç dış veya orta bölümlerinde bakteri üremesi sonucunda yaşanılan akıntı şeklinde tanımlanabilir. Bakterilerin üremesi ile oluşan akıntılar genellikle kötü kokulu olmaktadır. Koyu kıvamı ile normal akıntıdan rahatça ayırt edilebilir.

Orta kulak iltihabı neden olur?

Genel olarak çocuklarda görülen orta kulak iltihabı bazı zamanlarda yetişkinlerde de gözlemlenebilir. Bakteri üremesi neticesinde enfeksiyon kapan kulağın orta bölümü ağrı, şişkinlik ve akıntı ile bazı belirtileri beraberinde getirmektedir. Mevsimsel olarak görülebilen orta kulak iltihabı bazı durumlarda ise mevsim dışıda gözlemlenebilir. Örneğin yaz aylarında kulak zarı yırtılması veya delinmesi yaşayan bir hastanın kulağına su kaçırması ile kulak iltihaplanması yaşanabilmektedir.

Orta kulak iltihabının belirtileri nelerdir?

 1. Ağrı
 2. İşitme kaybı
 3. Ateşlenme
 4. Denge kayıpları
 5. Bazı durumlarda ishal
 6. Baş ağrısı
 7. Kulak akıntısı
 8. iştahsızlık


Genel olarak bu belirtilerin bir veya birkaçı orta kulak iltihaplanmasında gözlemlenebilmektedir.

Orta kulak iltihabı nasıl tedavi edilir?

Doktorlarımız genellikle orta kulak iltihabı tedavilerinde antibiyotik ilaçlar veya damlalar kullanarak bölgede üreyen enfeksiyonları kurutup bakterileri yok etmeyi hedeflemektedirler. Orta kulak iltihabının altında yatan nedene bağlı olarak tedavi şekli değişkenlik gösterebilmektedir.

Orta kulak iltihabı bulaşıcı mı?

Orta kulak iltihabı genel olarak bulaşıcı değildir. Yani kulaktan kulağa aktarım durumu söz konusu olmaz. Eğer orta kulak iltihabının altında yatan neden üst solunum yolu enfeksiyonu benzeri bir nedense bu bulaşabilir. Fakat karşı  tarafa bulaştığında onda da orta kulak iltihabı yapacak diye bir şart yoktur. Bulaşan kişinin metabolizmasına bağlı bir durumdur.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir