Diz ağrısı neden olur? Diz Ağrısına Doğal Tedavi Yöntemleri

Diz ağrısı neden olur? Diz Ağrısına Doğal Tedavi Yöntemleri

Diz ağrılarının doğal tedavi yöntemlerinden önce diz ağrısı neden olur sorusunu cevaplamak, diz kapağı ve diz bölgelerinde oluşan ağrıların nedenlerini bilmek her açıdan daha faydalı olacağını düşünmekteyiz. Diz ağrısının nedenleri arasında uzun yılların birikimleri de olabilir. Yani örnek vermek gerekirse yaklaşık 10 sene önce siz bir yerden atlayıp veya dizinizi şiddetli çarptığınızı düşünelim. Zaman içerisinde belki ağrılarınız geçmiş olabilir fakat doğru bir diz ağrısı tedavisi almadığınızdan dolayı 10 yıl sonrasında bile diz ağrıları gözlemlenebilmektedir. Diz ağrısı nedenlerine kısaca ve maddeler halinde bakacak olursak

Diz Ağrısı Nedenleri

 1. Yaşlanma
 2. Kireçlenme
 3. Menisküs
 4. Aşırı Kilo
 5. Pasif yaşam biçimi
 6. Romatizmal ağrılar
 7. Eklem dokusunda hasar
 8. Bağ dokularının zedelenmesi
 9. Eklemlerin iltihaplanmasıEn bilinen diz ağrısı nedenleri bu şekilde sıralanabilmektedir. Bu nedenlerin içerisine daha da fazla eklemeler yapılabilmektedir. Günümüzde hastanelere diz ağrısı için müracaat eden hastalarda genelde kireçlenme vakaları daha fazla göze çarpmaktadır. Hemen ardından ise zorlanma neticesinde oluşan hasarlardan dolayı diz ağrısı yaşayanların geldiğini söyleyebiliriz.

Bunların haricinde diz kapağında oluşabilecek romatizmal iltihaplanmalar, tenton iltihabı benzeri iltihaplanmalarda diz ağrısı nedenleri arasında yer almaktadır.

Diz Ağrısı Tedavisi Nasıl Olur?

Diz ağrısı tedavisi genellikle fizik tedavi benzeri faaliyetler ile birlikte yapılmaktadır. Fakat doktorunuz eğer bağ dokuların zarar görmesi gibi bir durum ile karşı karşıya ise bazı durumlarda ilaçlı tedavi bazı durumlarda ise ameliyat ile çözüm önerebilir. Her doktor için ameliyat en son çaredir. Gerekli tüm tetkikler yapıldıktan sonra ameliyat kararını doktorlarınız verecektir. Bu en kötü senaryo ama sizin sağlığınız için faydalı olabilecek bir senaryodur. Bazı durumlarda enfeksiyonel durumlar ortaya çıkmaktadır. Burada da doktorunuz gerekli tetkikleri size uygular ve alınan test sonuçlarına göre uygun bir ilaç ile tedavi yöntemi size sunar. Tüm bu işlemler ile birlikte veya kendi başına ayrıca fizik tedavi de uygulanabilir. Hastaların çoğunda diz ağrısına hangi bölüm bakar sorusu karşımıza çıkar. Bu bölümün ilk durağı ortapedi uzmanı olmalıdır. Ortapedi uzmanları sizin durumunuz ile ilgili gerekli muayeneyi yaptıktan sonra ramatoloji, fizik tedavi gibi farklı bölümlere uygun görmesi durumunda sevk edecektir.

Diz Ağrısının Doğal Tedavi Yöntemleri

 1. Soğuk uygulanması
 2. Bandaj uygulanması
 3. Uzanma yöntemi ile ayağın rahatlatılması
 4. Egzersizler
 5. Masajlar
 6. Yağ kullanımlarıGenel olarak diz ağrısına iyi gelebilecek yöntemleri bu şekilde sıralayabiliriz. Bunları uygulamadan önce mutlaka uzman doktorunuzdan onay almalısınız. Yanlış yapılacak uygulamalar ağrının şiddetini artırabileceği gibi Allah korusun kalıcı bir hasara da sebebiyet verebilmektedir.

Diz ağrısı egzersizleri genellikle uzman fizyoterapistler ile hastalara uygulanmaktadır. Diz ağrısının altında yatan nedeni tam olarak anladığı zamanda kişiye özel uygulanacak uygulamalar ile diz ağrısı yaşayan hastalar çok geçmeden ağrılarından kurtulabilmektedir. İnsan vücudu kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir ve diz ağrısının nedenleri de kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Bu kadar değişken içerisinde bu egzersizleri yapabilirsiniz demek gerçekten çok yanlış olur. Uzman tarafından uygun görülmedikçe bilgili aile olarak sizlere sağdan soldan alacağınız egzersizleri uygulamamanızı öneririz. Aksi takdirde kalıcı bir hasara sebebiyet verebilirsiniz.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir