Çocuklarda ve Bebeklerde Soğuk Algınlığı Nedenleri Tedavisi

Çocuklarda ve Bebeklerde Soğuk Algınlığı Nedenleri Tedavisi

Çocuklarda ve bebeklerde grip veya nezle olarak da bilinen soğuk algınlığı nedenleri ve doğal tedavi yöntemleri nelerdir ? Soğuk algınlığı ile alakalı merak ettiğiniz bir çok konuyu bu yazımızda bulabilirsiniz. Çocuklar veya bebekler yetişkinlere nazaran metabolizma olarak daha zayıf durumda olduğundan soğuk algınlığı na karşı daha az bağışıklık kuvvetine sahiptirler. Çocuklarda soğuk algınlığı belirtileri ile konumuza başlamak her açıdan daha doğru olacaktır. Bu belirtileri görmeniz durumunda bazı doğal takviyeler ile çocuklarınızın bu hastalığı daha rahat atlatmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuklarda soğuk algınlığı belirtileri

 1. Halsizlik
 2. Burun akıntısı
 3. Gece Horlamaları
 4. İştahsızlık
 5. Ateşlenme
 6. Kusma
Çocuklarda soğuk algınlığı olması durumunda genellikle bu belirtiler yaşanmaktadır. Belirtilerden herhangi birisi ile başlayan süreç tamamının görülmesine de sebep olabilmektedir. Bu belirtileri görmeye başladığınız zamanda bazı doğal yöntemleri kullanmaya başlayabilirsiniz. Özellikle C vitaminince zengin olan besinleri çocuklarımızın tüketmesi çok önemlidir.

Çocuklarda Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir

 • Yeşil Sivri Biber
 • Limon
 • Portakal
 • Mandalina
 • Zencefil

Genel olarak C vitaminince zengin olan besinlerin başında gelen gribe doğal ilaç olarak da bilinen bitkisel tedavi şekillerini çocuğunuza tatbik edebilirsiniz. Esasen bakacak olursak bunlar ne bir ilaç nede bir tedavi şeklidir. Tamamen besin takviyesidir. Gribal enfeksiyonların vücutta üremesine karşı vücudun C vitaminince zengin besinleri tüketmesi vücuda direnç kazandırır. Genel olarak şu kürleri evde rahatça hazırlayabilirsiniz.

Soğuk Algınlığına Zencefil Çayı

Toz veya tane zencefil kullanarak çocuklarda veya yetişkinlerde soğuk algınlığına iyi gelebilecek çaylar hazırlayabilirsiniz. Çayın genel olarak tarifine geçmeden önce ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır.

 • 1 Çay kaşığı kadar toz zencefil
 • 1-2 adet limon
 • 1 tatlı kaşığı çörek otu yağı
 • 1-2 çay kaşığı elma sirkesi
İlk başta bardağın içerisine zencefili koyarız. Limonu güzelce sıktıktan sonra zencefilin üzerine ilave ederiz. Hemen ardından ise çörek otu yağı ve sirkemizi koyduktan sonra bir kısım ılık su ilave ederiz. Ilık suyun sebebi kaynar su ile çörek otu yağının temas ederek yağ içerisinde bulunan bazı mineralleri öldürmesini engellemiş oluruz. Ardından su bardağının kalan kısmını kaynamış su ile doldururuz. 15-20 dakika içerisinde tüketilmesi takdirinde oldukça faydasını göreceğimiz bir karışımdır.

Çocuklarda Soğuk Algınlığı Ne Zaman Tehlikeli Olur

Çocuklarda soğuk algınlığı yaşanması durumunda tehlikeli sayılabilmesi için bazı belirtileri gözlemliyor olmamız gerekir. Bu belirtilerin başlıcaları

 • Ateşi 38,5 üzerindeyse
 • Ateş düşürücü önlemler veya ilaçlar kullanmamıza rağmen ateşi düşüremediysek
 • Baygınlık yaşanması durumlarında
 • Şok benzeri belirtiler yaşanıyorsa
 • Öksürükle beraber hafif bile olsa kanama gözlemleniyorsa
 • İdrarda kan görüldüyse
 • Öksürüğü bronşit benzeri sertleşmeye başladıysa

Bu belirtiler genellikle soğuk algınlıkları durumunda yaşanmaz fakat bazı durumlarda özellikle çocuklarda bağışıklık sistemleri kuvvetli olmadığından bu durumlar gözlemlenebilir. Burada sayılanlardan herhangi birisinin olması durumundan vakit kaybetmeksizin en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir

Sık Sorulan Sorular

Gribin kuluçka süresi kaç gündür?

Gribin Kuluçka süresi genellikle 1 ile 4 gün arasında değişkenlik göstermektedir. Gribin vücuda girmesi ile beraber ortalama 2-3 gün kadar geliştiği süreden sonra ağır belirtilere başlamaktadır.

Grip ve nezleye ne iyi gelir?

Grip ve nezleye genellikle C vitaminince zengin besinleri tüketmek veya çaylarını içmek iyi gelecektir. Bu iyi gelmeyi bir tedavi süreci olarak değerlendirmek yanlış olur. Bu besinler vücudun enfeksiyonlara karşı savaşmasına yardımcı olabilecek besin takviyeleridir.Nezle ne zaman bulaşıcıdır?

Halk arasında nezle olarak bilinen üst solunum yolu enfeksiyonları genellikle 1 haftalık süre içerisinde geçmektedir. Bu süre zarfında dikkat edilmemesi durumunda bulaşıcılığını korumaktadır.

Grip en fazla ne kadar sürer?

Grip en fazla 7 gün sürmektedir. 7 günün sonunda örneğin ak ciğerler fazla etkilenmiş ise bronşit benzeri enfeksiyonlar oluşturmaktadır.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir