Çocuklarda ve Bebeklerde Arı Sokmalarında Ne Yapılmalıdır

Çocuklarda ve Bebeklerde Arı Sokmalarında Ne Yapılmalıdır

Özellikle yaz ayları geldiği zamanlarda ortaya çıkan arılar bazen bebeklerde bazende çocuklarda arı sokması durumları oluşturabilir. Ne yapılmalıdır peki bu istenmeyen durum karşısında. Bu yazımızda a dan z ye arı sokmaları ile ilgili durumları sizlere anlatacağız. Arı iğnesinde bulunan ve iğnesini soktuğu yerde şişlik ve ağrı yaptıran aslında vücudumuza zararlı olabilecek zehirdir. Bu zehir bazı vücutlarda çok fazla reaksiyon göstererek hafizanAllah solunum durmalarına kadar çocuğumuzu veya bebeğimizi etkileyebilir. Çocuklarda arı sokması olması durumunda bazı durumları gözlemlemenizde fayda vardır. Bu reaksiyonları kısaca ve maddeler halinde sizlere belirtecek olursak

Çocuklarda arı sokması

Çocuklarda arı sokması sonrasında bazı reaksiyon durumları gözlemlenmeli. Bu reaksiyonlar yaşandığı zamanda vakit kaybetmeden tıbbi müdahale alınmalıdır. Genellikle 8-9 yaş altı çocuklarda daha fazla görülen ve tehlikeli olabilecek durumlar şunlardır

 • Solunum zorluğu varsa
 • Solunum sıklığı varsa
 • Vücudunda şişmeler oluyorsa
 • Nabız atışı normalden yüksekse

Bu durumlar yaşanması takdirinde 112 yi arayarak ambulans talep edebilir veya yakın bir sağlık kuruluşu varsa çevrenizde çocuğunuzu götürebilirsiniz. Bu acil durumlar yaşanmaması takdirinde arı sokmalarında ne yapılmalıdır sorusuyla devam edecek olursak, ilk önce arının türüne bakılmalıdır. Eğer çocuğunuzu sokan arı bal arısı ise zehirin etkisi biraz daha hafif olacaktır. Eğer tam tabiri ile eşek arısı sokmuş veya birden fazla arı sokmuş ise durum farklılık gösterebilmektedir. Çocuklarda arı sokmalarında ne yapılmalıdır konusunu bazı ilk yardım dersleri eşliğinde değerlendirerek genel olarak yapılması gerekenlerin listesini sizler için hazırladık. Arı sokmalarında yapılacak ilkyardım yöntemlerine kısaca ve maddeler halinde bakacak olursak

Çocuklarda arı sokmalarında ne yapılmalıdır

 1. İlk olarak arının iğnesini çıkartmaya çalışın
 2. İğne çıkartması sırasında bölgede sızlama olacağından biraz canı acıyabilir
 3. Eğer iğne çıkartmayı başaramadıysanız yardım almak için sağlık kuruluşuna gidebilirsiniz
 4. Eğer iğne yoksa bölgeyi sabunla yıkayın
 5. Sabun zehirin etkisini kırabilecek gereçlerden birisidir
 6. Yıkama işlemi sonrasında bir buz veya soğuk kalıplar ile bölgenin soğuk kalmasını sağlatın
Genel olarak arı sokmalarında yapılacak işlemler bunlardır. Bu işlemlerin haricinde dikkat etmeniz gereken bazı ekstra durumlar olabilir. Özetle çocuklarda arı sokmalarında tehlikeli olabilecek durumların tam sayılabilecek listesini sizlere sunacak olursak

Çocuklarda Arı Sokmalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Solunum zorluğu varsa
 • Solunum sıklığı varsa
 • Vücudunda şişmeler oluyorsa
 • Nabız atışı normalden yüksekse
 • Deri döküntüleri varsa
 • Uğraşmanıza rağmen iğne içeriden çıkmadıysa
 • 2 gün içerisinde kızarıklık ve şişlik geçmediyse
 • Sokulan bölgeden iltihap benzeri enfeksiyon akıyorsa

Bu listede sayılanlardan herhangi birisinin yaşanması takdirinde mutlaka profesyonel yardım almak için doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Bebeklerde arı sokması

Bebeklerin vücutları genellikle daha narin yapıda olduğundan arı sokmasına karşı dirençleri daha düşük olacaktır. Özellikle 18 ay altı bebeklerde arı sokması vakası yaşandığı zamanlarda mutlaka vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidip uzman doktorun nezaretinde gerekli müdahaleleri yaptırmalısınız. Bebeğinizin vücudu arı sokması alerjisi olarak bilinen alerjik reaksiyona duyarlı olabilir. Bu duyarlılığı iyi bir sağlık eğitimi almış olan kişiler ancak anlayabilmektedir. Doktorunuz alerji belirtilerini gözlemleyecek ve uygun olan tıbbi tedavi şeklini bebeğinize uygulayacaktır. Lütfen özellikle bebeklerde arı sokması vakasını hafife almayın. Bebeğinizin yapısını bilemezsiniz ve geri dönüşü olmayan kalıcı hasarlara sebebiyet verebilirsiniz.


Sık Sorulan Sorular

arı sokması şişlik kaşıntı olursa ne yapılmalıdır?

Normal şartlarda arı sokması sonrası sokulan bölgede şişlik oluşması normaldir. Fakat sizin şişlikten kastınız sokulan bölge haricinde vücut veya yüz bölgesinde şişlik görülmesi ise vakit kaybetmeden tıbbi yardım almalısınız.

arı sokması iğne kalırsa ne olur?

Eğer sivilce sıkar gibi sokulan bölgeyi sıktıysanız, cımbız benzeri gereçler ile iğneyi çıkartmaya çalışıp iğnenin kırılmasını sağladıysanız en yakın sağlık kuruluşuna giderek iğnenin içeriden çıkartılması için yardım almalısınız. Genellikle doğru yapılan müdahale ile iğne rahatça çıkartılabilir fakat bilinçsizce yapılan müdahalelerde iğnenin içeride kalma ihtimali oldukça yüksektir.

arı sokması kaç saatte zehirler?

Arı sokması kaç saatte zehirleyebilir sorusuna 2 farklı cevap vardır. Birincisi zehirin acı ve etkileri sokma olduğu esnada başlar. İkincisi ise 48 saate kadar sürebilmektedir. Eğer zehirlenmeden kastınız alerjik reaksiyonlar ise bu arının türüne, iğnenin derinliğine ve sokulan kişinin yaş ve vücut direncine göre zaman olarak değişken bir tanım olmuş olur.

arı sokması alerjisi nasıl olur?

Genellikle arı sokması alerjileri vücutta şişme ve solunum durmasına kadar geniş bir yelpazede incelenebilir. Alerjik reaksiyonların en hafif olanı sokulan bölgede oluşan ufak şişlikler ve sızlamalardır. En ağır olanı ise solunum ve kalp durmalarıdır.

arı sokması zehirlenme belirtileri nelerdir?

 • Solunum zorluğu varsa
 • Solunum sıklığı varsa
 • Vücudunda şişmeler oluyorsa
 • Nabız atışı normalden yüksekse
 • Deri döküntüleri varsa
 • 2 gün içerisinde kızarıklık ve şişlik geçmediyse
 • Sokulan bölgeden iltihap benzeri enfeksiyon akıyorsa

Bu listede geçenler zehirlenme veya ağır alerjik reaksiyon gösterme olarak geçmektedir.

arı sokması şişliği ne kadar zamanda iner?

Genel olarak 1 gün yani 24 saat ile 2 gün yani 48 saat arasında inmesi gerekmektedir. Bu durumda kişinin vücut yapısına, arının türüne ve iğnenin derinliğine göre değişebilmektedir. 48 saat üzeri olan arı sokması şişliklerinde mutlaka uzman doktora görünmeniz gerekmektedir.

arı sokması sonrası kaşıntı normal midir?

İlk arı sokması sonrası oluşacak kaşıntılar normal karşılanır. 24 saate kadar geçmesi beklenir. 24 saatten uzun süren kaşıntı durumlarında genellikle profesyonel yardım alınması gerekebilir. Kaşıntı aslında vücudun bir tepkimesidir. İlk iğne girmesi sonrasında oluşacak tepkime ile kaşıntı başlayabilirken iyileşme sürecinde de kaşıntılar görülebilmektedir.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir