Çocuklarda Kulak Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi Nasıl Olur

Çocuklarda Kulak Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi Nasıl Olur

Özellikle havaların soğuması ile beraber çocuklarda ve bebeklerde kulak ağrısı şikayetleri ortaya çıkar. Nedenleri nelerdir ve tedavisi nasıl olur benzeri aramalar ile aileler bu sorunun üstesinden gelmeye çalışsa da sağlık kuruluşuna başvurmadan pek fazla baş edemediklerini görmekteyiz. Aslında yavrunuz için en sağlıklı ve olması gereken şekil uzman desteği almak olacaktır. Çocuklarda Orta Kulak iltihabı olarak bilinen kısa ismi ile otit rahatsızlığını ele alalım. Normal şartlarda kulak ağrısı sebeplerinin başında gelen bu durum için onlarca çöp sitede sebebine dahil bakılmaksızın sıcak havlu uygulayın diyorlar. Orta kulağın iltihaplanması aslında enfeksiyonel bir durumdur ve bazı enfeksiyonlar sıcaklarda daha sık üreyebildiğinden bu uygulama yanlış bir uygulama olacaktır. Öncelikle çocuklarda kulak ağrısı nedenleri nelerdir diye araştırmanız gerekmektedir. Çocuklarda görüldüğü gibi bebeklerde de görülebilen kulak ağrısının arkasında birçok neden yatabilmektedir. Bunlara kısaca ve maddeler halinde bakacak olursak

Çocuklarda Kulak Ağrısı Nedenleri Nelerdir

 1. Orta Kulak İltihabı ( OTIT)
 2. Kulak kirleri
 3. Ortam basıncı
 4. Üst Solunum yolu enfeksiyonları
 5. Diş ağrılarının yansımaları
 6. Bademciklerindeki üreyen efeksiyonlar
 7. Ağız içi yaraları
 8. Kulak zarının hasar görmesi
 9. Timör türevleri ( Pek sık görülmesede olasılıklar arasında geçmektedir)
Genel olarak çocuklarda ve bebeklerde görülen kulak ağrısı nedenlerini bu şekilde özetleyebiliriz. Eğer çocuğunuzda kulak ağrısı görmeye başladıysanız gözlemleme olarak yukarıdaki nedenlere bakabilirsiniz. Eğer kusma ve ateş benzeri belirtiler de çocuğunuzda mevcut ise en yakın zamanda uzman bir doktora görülmeniz gerekecektir. Kulak ağrısı için hangi doktora gitmeliyim benzeri aklınıza takılan sorunun cevabı ise KBB olarak bilinen Kulak Burun Boğaz bölümünden randevu almanız gerekmektedir. Çocuklarda bu durum için çocuk doktorunuzu arayıp bilgi alabilirsiniz. Genel olarak çocuklara da KBB bölümü bakabilmektedir.

Kulak ağrısı durumunda ne yapmamalıyız sorusu ne yapılmalıdır sorusundan bizce daha önce gelmektedir. Bunun nedeni ise aileler olarak genellikle yavrularımız acı duyduklarında panikleriz ve yanlış uygulamalar ile çocuklarımızda Allah korusun daha kalıcı hasar bırakabiliriz. Öncelikle sakınmanız gereken durumlardan bahsettikten sonra yapılabileceklere bakmak her açıdan daha doğru bir uygulama olacaktır.

Kulak Ağrısı Durumunda Ne Yapmamalıyız

 1.  Öncelikle panik yapmadan durumu değerlendirmeliyiz
 2. Eğer kulağa yabancı bir cisim kaçması olmuşsa mutlaka ellemeden  ve korunaklı bir şekilde uzman doktora gitmeliyiz.
 3. Kulak kiri birikmesinde asla ama asla kulak çöpü kullanılmamalıdır. Kulak çöpü kullanımlarında genelde kirlerin bir kısmı çöp ucuna geçebilirken büyük bir kısmını kulağın ilerisine götürürüz. Bu nedenler kulak kirleri için eğer doktorunuz uygun görürse gliserin benzeri damlalar sizlere verecektir. Eğer uygun görmez ve kir yumuşak durumda ise genellikle uygun aletler ile kulak temizliğini yapacaktır.
 4. Felancanın çocuğuna bak bu ilaç iyi gelmiş benzeri laflar bizim ülkemizin en büyük sorun olan klişelerinin başında gelmektedir. O çocuğun yaşadığı hastalık belki enfeksiyonel bir hastalıktı ve kullandığı ilaç antibiyotikti. Sizin çocuğunuz ise virüs benzeri bir rahatsızlık yaşıyordur bunu nereden bileceksiniz? Dolayısı ile tavsiye ile asla ama asla ilaç kullanılmamalıdır.
 5. Ağrı kesici kullanımları da uzman onayı olmadan yapılmamalıdır. Kabul çok ağrısı olabilir çocuğunuzun ve bu durum sizin içinizi acıtıyor da olabilir. Siz basit bir hap olan aspirini kullanmak istediğinizde kan sulandırıcı özelliği ve bazı farklı özellikleri ile aslında çocuğunuza fayda değil zarar verebilirsiniz.
 6. Yaşanılan her türlü durumda Kulak Burun Boğaz uzmanı doktora görünmeniz sağlık açısından en önemli konuyu oluşturmaktadır.

Çocuklarda Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

Çocuklarda kulak ağrısı nedenlerine bağlı olarak iyileşme süreci veya ağrının geçme süreci 2-3 gün içinde olmaktadır.Eğer enfeksiyonel bir durum varsa 2-3 gün içerisinde geçmesi beklenir. Birçok insan doktora gitmeye çekinir ve kulak ağrısı evde nasıl geçer sorusuna cevap bularak yanlış tedavi şekilleri uygulamaya başlar. Kulak ağrıları hafiften başlayarak şiddetli akıntıya , işitme sıkıntıları yaşatmaya hatta çınlamalar görülmeye başlar ve dahala doktora gitmek istemez. Sayın okurlarımız sağlık bize bedava sunulmuş bir nimettir ve asla şakaya ötelemeye gelmeyecek kadar kıymetli bir nimettir.


Doktora gitmeye çekinmeyin. O güzel insanların işleri uzmanlık alanları bu zaten. Eğer doktorunuz enfeksiyon üremesi görmüşse size antibiyotik önerebilir. Şurup veya damlalar verebilir. Doktora gitmenize rağmen bu ilaçlardan çekinip çocuğuna kullandırmayan fakat sonrasında durumu dahada ağırlaşan onlarca örnekler var hayatımızda. Çocuklarda görülen hafif kulak ağrıları da dahil mutlaka uzman kontrolünde kulak ağrısı tedavisi uygulanmalıdır. Kendi başınıza tedavi edebileceğiniz bir rahatsızlık türü değildir kulak ağrıları. Altında yatan nedenleri bilmeksizin kesinlikle uygulama yapmayın.

Kulak Ağrısı Doğal Çözümleri

Kulak ağrısı için doğal çözümler aslında ağrıyı hafifletici çözümler olarak bilinmektedir. Bu çözümlerin kullanılma şekilleri kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve doktor onayı olmaksızın asla yapmamalısınız.

Kulak Ağrısına Isı Uygulaması

Eskilerin sıkça kullandığı ağrı hafifletici metodların içerisinde olan sıcak press uygulaması kulak ağrıları için ideal olabilmektedir. Fakat bunun kişiye uygun olup olmadığını belirleyici kişi doktorlar olduğunu unutmamalısınız. Ütü benzeri bir ısıtıcı ile havlu ısıtılıp 15-20 dakika kadar ağrıyan kulağın üzerine tutularak ağrı hafifletilebilir. Burada dikkat etmeniz gereken konu yakacak derecede veya o dereceye yakın ısıda asla ısıtmayın.

Kulak Ağrısına Soğan suyu Kullanımı

Kulak ağrılarına doğal çözümler arasında geçen diğer bir uygulama ise soğan suyu kullanımıdır. Soğan yapı olarak antiseptik ve doğal ağrı kesici olarak bilinmektedir. Isı uygulaması sonrasında kulak içerisine bir kaç damla damlatılarak ağrı kesici özelliğinden faydalanılabilinir. Bu işlem için mutlaka doktorunuzdan onay almanız gerekmektedir. Eğer kulak zarı delinmesi veya yırtılmasına benzer bir vaka varsa zarar verici olabilmektedir. Doktorunuza danışmadan asla ama asla kullanmayınız. Doktorunuz ne uygun gördüyse mutlaka onu yapmalısınız

 

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir