Boyun Ağrısı Neden Olur? Nasıl geçer ve Tedavisi Nasıldır

Boyun Ağrısı Neden Olur? Nasıl geçer ve Tedavisi Nasıldır

Bazı zamanlarda yaşadığımız boyun ağrısı neden olur sorusunun cevabı oldukça geniştir. Nasıl geçer ve tedavisi nasıldır gibi konulara girmeden önce boyun ağrısı nedenleri üzerine ilk başta durmak daha doğru olmaktadır. Bir rahatsızlığın veya hastalığın nedenini bilip o nedeni ortadan kaldırmadan bir uygulama yapmak rahatsızlığın tekrarlamasına neden olabilir. Boyun ağrısı nedenlerine kısaca ve maddeler halinde bakacak olursak

Boyun Ağrısı Nedenleri

  1. Ağır kaldırmak
  2. Strese Bağlı nedenler
  3. Ağır egzersiz yapmak
  4. Yanlış uyku şekli
  5. Masa başı işlerle uğraşmak
  6. Kireçlenme
  7. Boyun Fıtığı
  8. Omurgaya bağlı rahatsızlıklar
  9. Alınan darbeler
  10. Ani hareket sonucu oluşan tutulmalarGenel olarak boyun ağrılarının bilinen nedenlerini bu şekilde özetleyebiliriz. Bazı hastalıklarda ( romatoid benzeri) gün içerisinde boyun hareketleri olduğundan boyun ağrısı hafifler. Uyku sırasında hareketler yavaşlayıp durma noktasına geldiğinde ise ağrılar şiddetini artırabilmektedir. Boyun ağrısına hangi bölüm bakar diye merak ediyorsanız bu konunun esas sorumluluğu ortopedi doktorlarındadır. İlk aşamada boyun ağrısının altında yatan neden ile ilgili gerekli muayene ve tetkikleri yaparlar. Ardından ise egzersiz hareketleri uygun görmeleri takdirinde sizi fizik tedaviye yönlendirebilirler. Boyun ağrısı tedavisi eğer altında yatan neden hastalık veya fıtık benzeri birşey değilse genelde bir hafta içerisinde bitirilir. Tabi bu boyun ağrısının durumuna bağlıdır. Ortopedi doktorlarımız kas ağrıları olması durumunda genellikle kas gevşetici krem veya ilaçlar reçeteye yazarak tedavi sürecini tamamlatırlar.

Boyun Ağrısı Egzersizleri

Ortopedi doktorları muayene ve testleri yaptıktan sonra sizin egzersiz yapmanız gerektiğine kanaat getirirse sizi fizik tedavi uzmanına sevk edecektir. Boyun ağrısı egzersizleri için size uygun olan olan hareketleri fizik tedavi uzmanınız sizlere yaptıracaktır. Boyun ağrısının altında yatan nedenler ve kasların düzeni kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle bazı egzersiz hareketleri Ahmet’e iyi gelirken Mehmet’te ters hareket olabilmektedir.

Genel olarak 48 saat içerisinde boyun ağrılarının geçmesi beklenir. Bu süreç sonrasında boyun ağrısı geçmemiş veya dahada şiddetleniyorsa vakit kaybetmeden uzmana görünmenizde fayda vardır.


Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir

Boyun ağrısına ne iyi gelir sorusu üzerine yaptığımız araştırmalarda genel olarak birtakım kas gevşeticiler veya bitkisel ilaçların kullanıldığını farkettik. Özellikle kas gevşetici krem veya hapların kullanımında çoğu insanlar doktora en ufak danışma olmadan kaba tabirle hunharca ilaç kullanmaktadır. Bu son derece yanlış bir olay olduğunun farkında bile değiller. İlaç ismi vermeden sizlere başımdan geçen bir olayı anlatmak isterim. Çok sevdiğim bir aile yakınım boyun ağrısı olduğunda piyasada ismi çokça bilinen bir kas gevşetici ve rahatlatıcı merhem kullandı. Boyun ağrısını da geçirdi. Buraya kadar sorun yok fakat bunu yapan kişi hamile bir bayandı. Özellikle bizler uyardıktan sonra kadın doğum uzmanı doktorunu arayıp ilacın ismini söylediğinde doktoru gerçekten onu kullandığına ve kendisine en ufak danışmadığına çok üzüldü. İlacın bileşenleri arasında kortizol içerebilen bir madde vardı. Düşünebiliyor musunuz daha dünyaya gelmemiş bir yavruya etki edebilecek bir madde.

Bu gibi durumların yaşanmaması için mutlaka doktorunuzdan onay alarak ilaç kullanmalısınız. Bu arada bu bahsettiğim ilaç böbrek ve diyaliz benzeri rahatsızlıklar yaşayan hastalarında uzak durması gerektiği bir ilaç olduğunu sonralardan öğrendim. Kas gevşetici diye hafife almayın lütfen. Boyun ağrısı bitkisel tedavisi başlıklarında da onlarca bilgi internet ortamında dolaşmaktadır. Bitkisel olarak kullanacağınız maddelere alerjiniz veya kullanmaya engel bir durumunuz yoksa direk bitki olarak kullanabilirsiniz. Fakat bunları da kullanmadan önce mutlaka doktorunuzdan onay almanızı öneririz. Genel olarak kas nedenlerine bağlı boyun ağrılarında egzersizler daha uygun görüldüğünü ve bu egzersizlerin uzmanlar tarafından belirlendiğini hatırlatır hepinize iyi günler dilerim.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir