Boğaz Ağrısı Nedenleri ve Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

Boğaz Ağrısı Nedenleri ve Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

Özellikle havaların soğuması ile görülebilen boğaz ağrısının çok fazla nedeni olabilir. Boğaz ağrısına ne iyi gelir kısmına bakmadan önce nedenleri üzerine durmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Genellikle enfeksiyona bağlı nedenlerden dolayı boğaz bölgesinde oluşan iltihaplanmalar boğaz ağrısı nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Boğaz ağrısı nedenlerine kısaca ve maddeler halinde bakacak olursak

Boğaz Ağrısı Nedenleri

 1. Boğaz bölgesinin iltihaplanması
 2. Çiğnemeden yutulan sert cisimler
 3. Bağırma benzeri hareketler sonrası
 4. Nemsiz hava koşulları
 5. Sigara tüketimi
 6. Kirli havaya maruz kalmak
 7. Tozlu ortamlarda uzun süre bulunmak
 8. Çok sıcak veya çok soğuk içecekleri hızlıca tüketmek
 9. Üst solunum yolu enfeksiyonları
 10. Bademcik şişmesi


Genel olarak boğaz ağrısı nedenlerini bu şekilde özetleyebiliriz. Yukarıdaki maddelerin haricinde boğaz ağrısı nedenleri mutlaka vardır fakat bu nedenler en bilinenleridir. Boğaz ağrısına hangi bölüm bakar diye düşünüyorsanız KBB olarak bilinen kulak burun boğaz polikliniği boğaz ağrıları için gitmeniz gereken uzman doktorların olduğu kliniktir. Burada boğaz ağrısı nedenlerini gözlemleyen doktor bazı durumlarda sizlere ilaçla tedaviyi uygun görebilirken bazı durumlarda ( Akciğer enfeksiyonlarının yaşanması gibi) sizi farklı bir bölüme de sevk edebilir. Boğaz ağrısı tedavisi için doğru bir muayene ve uygun görülen yöntemler çok önemlidir. Bu konuyu farklı bir başlık altında incelemek her açıdan daha doğru olacağını düşünmekteyim.

Boğaz ağrısı tedavisi

Boğaz ağrısı tedavisini ülkemizde uygulamaya yetkili olan tek merci uzman doktorlarımızdır. Bunların dışında tedavi uygulayabilecek hiçbir kimse yoktur. Bu kısmı aklınızdan çıkartmamanız sağlığınız açısından altın değerindedir. Doktora gittiğimiz zaman doktorumuz ön muayeneyi yapar muayene sonrasında şüphe gördüğü bir durum varsa bizden kan testi veya röntgen benzeri görüntüleme testleri talep edebilir. Şüphe görmemesi durumunda ise bizim boğaz ağrılarımız için uygun gördüğü tedavi şeklini belirleyecektir. Test sonuçları ile beraber doktorumuza tekrardan gittiğimizde hastalığın enfeksiyon nedenli olduğunu görür ise uygun gördüğü antibiyotik tedavisini bize uygulayabilir. Eğer virüs benzeri bir sebepten kaynaklandığını görürse genellikle ağrıyı rahatlatıcı ilaçlar önerebilir. Tabi antibiyotiği çok özel bir durum görmediyse son tercih olarak kullanırlar.

Boğaz ağrısı için ağrı kesici size uzman doktorun haricinde birisi önerdi ise onu asla kullanmamalısınız. Ağrı kesicilerin tesir ettiği yerler farklı olabilmektedir. Özellikle ülkemizde bilinçsizce ilaç kullanılma olayları hat safhada yüksek seviyededir. Lütfen bilgili aile olarak ne kendimize nede aile bireylerine en hafif derecede bile sayılacak ağrı kesici, antibiyotik benzeri ilaçları uzman onayı olmadan asla kullanmayın. Boğaz ağrısına ne iyi gelir konusunda bazı bitkisel kürler veya direk bitki kullanımları ön plana çıkmaktadır. Bitkilerin en doğru kullanımı konusunda uzmanınız ile görüşebilir, kullanım dozları belirleyebilirsiniz. Boğaz ağrısına ne iyi gelir konusunu kısaca ve maddeler halinde ele alacak olursak

Boğaz ağrısına ne iyi gelir


 1. Sigara içiyorsanız azaltın veya bırakın
 2. Yoğun dumana maruz kalınan ortamlar ( kahveler gibi) oralardan uzaklaşın
 3. Kaynar derecede sıcak sıvılar tüketmeyin
 4. Buzlaşmış derecede soğuk sıvılar tüketmeyin
 5. Ortam havası evlerinizde kuru ise nemlendirici çözümler üretin
 6. Doktorun uygun göreceği ağrı dindiriciler etkili olacaktır
 7. Bol sıvı tüketimi süreci hafifletebilir
 8. Adaçayı kullanımı boğaz yumuşatabilir
 9. Zencefil boğazlara iyi gelebilen bir bitkidir
 10. Salatalarda nane tüketebilirsiniz.

Genel olarak boğaz ağrıları için bilinen ve iyi gelen yöntemler bunlardır. Bu yöntemleri kullanmadan önce mutlaka doktorunuz ile istişare etmeli onun onayını almalısınız

Sık Sorulan Sorular

Boğaz ağrısı ne kadar sürer?

Boğaz ağrısı tahmini olarak 2 haftaya kadar geçmesi beklenir. Normal yetişkin ve sağlıklı bireylerde bu süre genelde 3-7 gün arasındadır. Eğer 2 haftadan uzun süren bir ağrı durumunuz olursa çok vakit kaybetmeden KBB uzmanına görülmeniz de fayda var.

Boğaz enfeksiyonu ne demek?

Boğaz enfeksiyonu boğaz bölgesinde görülen virüs veya bakterinin üremesi ile oluşan boğaz bölgesinde bulunan bademcik, sinüs benzeri yerlerin iltihaplanması olarak özetlenebilir. Bu tabi bir resmi tanım veya tıbbi bir terim değildir. Halk dilinde tabiri olarak belirtebiliriz.

Çocuğun boğaz ağrısına ne iyi gelir?

Çocuklar da görülen boğaz ağrıları biraz daha şiddetli olabilmektedir. Enfeksiyonel bir durumda ise beraberinde ateşlenme ve iştahsızlık da yapabilmektedir. Hassas bünyelerinin her hastalıkla savaşması gibi boğaz yolunda oluşan hastalıklar ile savaşması da uzman kontrolünde her zaman daha net sonuçlar verecektir.

Boğaz ağrısı yutkunma zorluğu ne iyi gelir?

Boğaz ağrıları yaşayan kişilerde görülen yutkunma zorluğu boğaz kuruluğundan genellikle kaynaklanmaktadır. Az sıvı tüketimi, nemsiz bir ortamda uyumak veya tozlu,dumanlı ortamlarda bulunmak yutkunma zorluğu olarak gözlemlenebilmektedir. Bu gibi durumların ortadan kaldırılması ile yutkunma zorluğu da kısmen ortadan kalkmaktadır. Sıvı tüketimi ve doktorun uygun gördüğü pastil veya gargaralar da boğaz ağrısını hafifletebilmektedir.

Geçmeyen boğaz ağrısı neden olur?

Geçmeyen boğaz ağrıları enfeksiyonel bir rahatsızlıktan dolayı da olabilir çevresel şartlardan dolayı da olabilmektedir. Enfeksiyon üremeleri için doktorunuz zaten size bir ilaç önerisi sunacaktır. Fakat çevresel şartlarda tamamen sizin yapmanız gerekenler ön planda olacaktır. Örneğin bir kişi günde 1 paket sigara içtiğinde boğazları ağrımaya başlayabilir. Bu sigara miktarını tükettiğinde ileride de aynı ağrıyı yaşaması kuvvetli ihtimaller arasındadır.

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir