Ağız içi yaraları neden olur Ağız yaraları için ne yapılmalı

Ağız içi yaraları neden olur Ağız yaraları için ne yapılmalı

Ağız içi yaraları neden olur veya Ağız yaraları için ne yapılmalı? gibi sorular özellikle son zamanlarda çocuk ve bebeklerde görülmesi ile daha fazla gündeme gelmeye başlamıştır. Tarafımıza gelen bu gibi sorular üzerine sizlere bu yazımızda ağız içi yaraları hakkında geniş bilgi vermek istedik. Ağız içerisinde çıkan yaraların birden fazla nedeni olabilmektedir. Bunları kısaca ve maddeler halinde özetleyecek olursak

Ağız içi yaraları neden olur?

 1. Mantar
 2. Bakteri
 3. Virüs
 4. Stres
 5. Depresyon
 6. Alkol tüketimi
 7. Sigara tüketimi
 8. Çeşitli gıda alerjileri
 9. Ağız hijeninin sağlanmaması
 10. C vitamini eksikliği
 11. D vitamini eksikliği
 12. Sert diş fırçalamaları
 13. Bayanlarda hamilelik dönemi veya adet dönemleri
 14. Ateşli bir rahatsızlığın ardından
 15. Bağışıklık sisteminin güçsüz olması
 16. Pankreas veya tiroid hormonlarının etkisi


Ağız içi yaraları neden olur? sorusunun cevabını bu maddeler ile özetleyebiliriz. Özellikle C ve D vitamini eksikliği görülmesi, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve ağızda tahribat oluşturabilecek diş fırçalamaları ağız yaralarının en büyük nedenleridir. Ağız yarası görüldüğü zaman çoğu kişi Ağız yaraları için ne yapılmalı? sorusu üzerine durmaktadır. Altında yatan hastalıkların ne olduğunu bilmeden ağız yaralarının geçici çözümlerini aramak çok doğru bir yaklaşım değildir. Ağız yaraları görülmeye başladığı zaman bir uzmana görülmek en sağlıklı yöntem olarak size önerebiliriz. Ağız yaraları için yapılabilecekleri kısaca ve maddeler halinde özetleyecek olursak

Ağız yaraları için ne yapılmalı?

Ağız yaraları için ne yapılmalı sorusuna bilgi aile olarak sizlere önerimiz uzman doktora görülmeniz yönünde olacaktır. Ağız yaralarına hangi bölüm bakar diye merak ediyorsanız eğer Dermatoloji bölümü işinizi görebilir. Ayrıca Deri ve Zührevi hastalıklar bölümü de ağız yaraları ile ilgilenen bölümler arasında geçmektedir.Doktorunuz eğer bakteri üremesi yönünde bir şüphe görmesi durumunda sizlere antibiyotik tedavisi ve gargara başlatacaktır. Mantar üremelerinde ise antibiyotik kullanımı dışında mantari ilaçlar ile tedavi süreci geliştirecektir. Eğer altında yatan farklı bir şüphe varsa sizlerden farklı testler de isteyebilir.

Ağız yaraları için doğal yöntemler

Ağız yaraları için doğal yöntemler olarak vereceğimiz bazı doğal karışımlar ağız yaralarının iyileşmesine yardımcı olabilecek yöntemlerdir. Bu yöntemleri kullanımı ile ilgili en sağlıklı olanı doktorunuzdan onay almak olacaktır. Doktorunuz size uygun gördüğü doğal metodları nasıl yapacağınızı zaten size önerecektir. Genellikle ağız yaralarında şu 3 doğal yöntem kullanılmaktadır.

Tuzlu Su Karışımı

Bir su bardağı su içerisine 5-6 çay kaşığı kadar tuz karıştırın. Güzelce karışımı karıştırdıktan sonra gargara olarak ağzınızda 1 dakika kadar çalkaladıktan sonra tükürün. Bu metodu sabah-öğlen-akşam olmak üzere günde 3 defa tekrar etmeniz durumunda ağız yaralarının hafiflediğini görebilirsiniz.

Misvak Kullanımı

Özellikle sünnetlerde Peygamberimizin çokça misvak kullandığını ve bizlere de çeşitli hadislerinde misvak kullanımını tavsiye ettiğini görmekteyiz. Misvak bitkisi ağız ve diş eti yaralarında etkili bir bitkidir. Ağız yaraları için kullanılabilecek en doğal yöntemlerden birisi misvak kullanımı olacaktır. Günde 4-5 defa misvak ile dişlerinizi temizlediğinizde kısa sürede ağız yaraları hafiflediğini veya yok olduğunu görebilirsiniz.

Karbonat Kullanımı

Eski zamanlarda bebeklerin ağızlarında çıkan pamukçuk benzeri şeyler için karbonatlı su ile ağız ve dil temizliği yapılırdı. Günümüzde de bu metod devam etmektedir. Karbonat çok iyi bir dezenfektandır ve ağız içi yaralarının oluşmasını engelleyebilecek bir özelliğe sahiptir. Günde 3-4 defa karbonatlı su ile gargara yapmanız ağız içi yaralarına faydalı olabilir.

Sumak Kullanımı

En doğal dezenfektanların içerisinde olan sumak bitkisinin baharatı özellikle ağız içi yaralarında etkili olmaktadır. Sumak karışımları ile gargara günde 3-4 defa yapmanız ile bazı bakteriyel üremeleri durdurup ağız hijenini sağlattırabilirsiniz.

Önemli !! Bu yöntemleri kullanmadan önce uzman onayı almanız gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Ağızda aft ne demek?

Ağız içerisinde çıkan yaraların tıp dilinde ki versiyonudur. Ülser türü olarak da uzmanların nitelendirdiği aft genellikle halk dilindeki ağız yaralarına eşit anlama gelmektedir. Kısacası oral ülseldir.

Ağız içi aft bulaşıcı mı?

Aft yani ağız içi yaraları bulaşıcı değildir. Eğer bulaşıcı olduğunu düşündüğünüz bir durum yaşamışsanız muhtemelen o aft değil farklı bir rahatsızlıktır. Mutlaka vakit kaybetmeden bir uzmana görülmeniz gerekmektedir.

Hangi vitamin eksikliği aft yapar?

D ve C vitaminlerinin noksanlığı ağız içi yaraların sebepleri arasında gösterilmektedir.

Geçmeyen ağız yarası nedenleri nelerdir?

Normal şartlar altında ağız içi yaraları bir hafta kadar sürebilmektedir. Bizim verdiğimiz yöntemlerde dahil bir çok yöntem ağız içi yarasının iyileşmesini hızlandırabilecek bir yöntem olup tedavi yöntemi değildir. Tekrarlayan ağız içi yaraları bazı mantari veya bakteriyel hastalıklar nedeniyle olabilmektedir. Ayrıca farklı bir hastalığın da habercisi olabilecek kadar tehlikeli olabilir. Bu işi en iyi ve en doğru olan şekliyle yani uzman doktora görülerek altında yatan nedeni net tespit edebilir, onların nezaretinde gerekli tedavi şekillerini uygulayarak tekrar etmemesini sağlayabilirsiniz.

Ağız yarası için şifalı bitkiler nelerdir?

Limon, maydonoz, tuz, sumak,

Kaan Yiğit

Bir Kız babası iyi bir eş devamlı kendini geliştiren bir baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir